T.C.

TİCARET BAKANLIĞI

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü

 IP TV’ler HAKKINDA BASIN DUYURUSU

 

 “Şifresiz, Sınırsız, Kesintisiz” Vaadiyle Yayın Yapan IP TV’ler Hakkında Basın Açıklaması

Dijital televizyon platformları tarafından belirli bir ücret karşılığında sunulan lig maçları, sinema, belgesel, haber kanalları gibi farklı üyeliklerin IP TV adı altında, düşük ücretlerle, “şifresiz, sınırsız, kesintisiz” sunulacağını vaat eden firmalar, Reklam Kurulu tarafından mercek altına alındı.

Reklam Kurulunca,  RTÜK’ten yayın lisansı, platform işletme izni, ilgili platformlardan yayın izni olmadan yapılan sözleşmesiz yayınların yasal olmadığı gerekçesiyle, bu doğrultuda tanıtım yapan firmalar hakkında inceleme başlatılmıştır.

 

Söz konusu platformların yasal olmayan yollarla şifresiz biçimde izlenilmesi, şifreli kanalların abone dışında kullanılması, izinsiz toplu gösterim sağlanması ve bundan haksız kazanç elde edilmesi durumu sektörde haksız rekabete yol açmaktadır.

Diğer taraftan, tüketicilere vaat edilen kanalların açılmadığı, özellikle maç yayınlarının verilmediği, sürekli donma sorunu yaşandığı, bağlantı dahi kurulamadığı, dolayısıyla birçok tüketicinin yıllık ücret ödeyerek söz konusu hizmetten faydalanamadığı gibi sebeplerle birçok tüketicinin mağdur edildiği görülmektedir.

Bu doğrultuda, tüketicilere internet üzerinden ulusal platformların ve kanallarının yayınlarını mevzuata aykırı olarak pazarlayan ve usulsüz abonelik tesis eden bir firma hakkında Reklam Kurulu’nun 277. sayılı ve 09.10.2018 tarihli toplantısında 69.086.-TL idari para ve durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir.

“Şifresiz, Sınırsız, Kesintisiz” vaadiyle yayın yapan IP TV’lerden yayınları izinsiz ileten, usulüne uygun olmadan abonelik yapan ve bunun reklamını yapanlar hakkında Reklam Kurulu inceleme görevini yürütmeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.