Sektörümüzün Değerli Temsilcilerine ve Kamuoyuna Duyurulur.

Bilindiği üzere ülkemizde çeşitli meslek grupları tanımlanarak mesleğin erbabı tarafından yapılabilmesi ve ehliyetlendirilmesi için çalışmalar MYK tarafından 2012 yılında başlamıştır.

Halen çeşitli meslekler sadece erbapları tarafından yapılırken ve bu kişilerin yeterlilik belgeleri aranırken maalesef sektörümüz için bu uygulama yapılmamaktadır.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU SINAV ve BELGELENDİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI na derneğimiz TUYAD tarafından 12. 06. 2014 tarihinde müracaat edilerek UYDU ve TV yayıncılık sektöründe çalışma yapan kişilerin bilgileri doğrultusunda ehliyetlendirilmesi hususunda müracaat edilmiştir.

Meslek standardı hazırlama başvuru konularımız

  1. Uydu iletişim cihazları kurulum ve devreye alma
  2. Çanak anten montaj ve projelendirme
  3. Kablo Televizyon sistem, cihaz montajı ve sistem takibi
  4. Pay TV merkezi sistem montajı
  5. Uydu Haberleşme sistemleri montaj ve devreye alma
  6. Elektrikli ev cihazları tamir ve kurulum
  7. Görüntü sistemleri kurulum
  8. IP ve OTTV kurulum

Derneğimiz TUYAD olarak amacımız Ülkemizde Uydu TV ve yayıncılık sektörünün ulusal ve uluslararası alanda başarıyı yakalamasıdır. MYK çalışmalarımız sektör firmalarımızı korumaya yönelik aynı zamanda konunun uzmanlarınca uygulanmasının sağlanmasıdır.

Düzenlenecek sektörel mesleki eğitim sınav gereksinimi sektörümüzde güncel bir konudur. Zaten konuyu bilen meslektaşlarımız sadece sınava tabi olarak belgelerini alacaktır.

Birçok sektörde halen belgesiz çalışma mümkün değilken Telekomünikasyon gibi en değerli meslek gruplarından biri olan sektörümüz herkes tarafından uygulanmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) yazılarına istinaden 2012-2013 yılı içerisinde ulusal meslek standartları ve ulusal yeterliliklerin hazırlanarak, Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdiği, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununun 21/3 maddesinde “Yürürlükte olan meslek standartları en geç beş yılda bir yeniden değerlendirilir. TUYAD tarafından yapılan çalışmalara katılım sağlanmış ve Telekomünikasyon Operasyon, montaj ve İşletim Uzmanı konularında meslek standarttı beş yıl değişmeksizin yayımlanmıştır.

5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 Sayılı Resmi Gazete’mde yayımlanan Oda ve Borsaların işbirliğiyle 81 il ve 160 ilçede belgelendirme ihtiyacının karşılanabildiği belirtilmiştir. Bu işlem için meslektaşlarımıza ilgili kayıtlı oldukları odalar tarafından ücret teşviki yayımlanmıştır.

Değerli sektör temsilcilerimiz bu konuda ilgili oda ve dernekleriniz ile irtibata geçerek uygulamanın bölgenizde devreye geçmesini sağlayınız ve konu hakkında bağlı bulunduğunuz odanın belgelendirme imtihan yetkisi almasını sağlayınız.

Detaylı bilgi için derneğimiz info@tuyad.org Adresine müracaat edebilirsiniz. Mesleğinize ve emeğinize sahip çıkmamız gerekmektedir. Bu belgeler hak eden arkadaşlarımızca alındığında gerek inşaat halinde gerekse servis anında yetkisiz kimseler çalışamayacaktır.

Bilgi edinmeniz için tarafınıza sunarız.

 

Saygılarımızla,

Hayrettin Özaydın

TUYAD Yönetim Kurulu Başkanı