T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, iki ayda bir gerçekleştirilen TUYAD Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Profen ev sahipliğinde, İstanbul Merkez Ofis’te gerçekleştirilen toplantıya sektörün önemli isimleri katıldı.

Bakan Yardımcısı Sayan’a BTK İstanbul Bölge Müdürü Asım Gürlük’ün de eşlik ettiği toplantı öğle yemeği ile başladı. Yemeğin ardından Profen Ar-Ge merkezini gezen katılımcılar, sonrasında yönetim kurulu toplantısına geçtiler.

Yasa Dışı Serverlara Geçit Yok!

İTO ve İSO seçimlerine dair değerlendirmeler ile başlanan toplantıda TUYAD’ın 2023 yılı faaliyet konuları ele alındı. Pandemi etkisinin iyice azalmasıyla sağlık sorunları sebebiyle ara verilen TUYAD bölgesel sertifika ve eğitim programlarına yeniden başlanmasına karar verildi. Android boxlarda vergi düzenlemesi, Elektronik Atık Yönetmeliği, veri merkezleri ve KVKK kapsamında yurt dışına veri aktarılması ve küp uydular gibi konuların tartışıldığı toplantının ana gündemi ‘Yasa dışı serverlarla mücadele, haksız rekabetin önlenmesi ve TV kumandalarına tüm platformları kapsayıcı bir kolay erişim tuşu konulması oldu. Toplantıda, onaylı yerli milli ürünlerin kullanımının özendirilmesi konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilirken haksız rekabetin önlenmesi için TRT de uygulanan elektronik bandrol sisteminin hayata geçirilmesi konusunda talepler de bildirildi.

Toplantıda Yasa dışı serverlara ilişkin platformların uğradığı zarara değinilerek bu sorunu önleme tedbirleri ele alındı. TUYAD’ın hazırlamış olduğu yeni bir portal ile tüm dijital platformları aynı arayüzde birleştiren ve son kullanıcının erişimini kolaylaştıracak bir uygulama geliştirilerek üretilen akıllı TV’lerin içine yerleştirilmesi ve kumandalara kolay erişim tuşu eklenmesi konuşuldu.

Bölge Teşvikleri Yeniden Değerlendirilmeli

Katılımcıların Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan ürettikleri yüksek teknolojili ürünler için bölgesel teşviklerin yeniden değerlendirmesini talep ettikleri toplantı Sayan’a takdim edilen ödül ve fotoğraf çekimiyle tamamlandı.

KATILIMCILAR

Profen                  Önder Havuzlu – Hamza Şanda – Hakan Savaşan

Atmaca                 Adem Atmaca

Vestel                   Zafer Küçükateş

Global Partner       Erdem Eren

Türktelekom         Hasan Uzun

Neta                     Derviş Gedikoğlu

Digiturk                 Mücahit Şahin

Türksat                 Selman Demirel – Kazım Efendioğlu

İrdeto                   Mutlu Ceritoğlu

TUYAD                  Hayrettin Özaydın

Ctech                    Cüneyt Fırat

Teknoline              Erdal Yukarıkozan

Admongrel            Emir Egeli

3X Media              Yağmur Özaydın