SD UYDU ALICILARI ( RECEİVER) İLE TÜRKSAT UYDUSUNDA 131 KANAL İZLENEMEZ DURUMDA…

TÜRKSAT Uydularında Televizyon Yayıncılığı SD Yayınlar

En son 2014 yılında yapılan TÜRKSAT 3A, 4A Uydu kanal taraması ardından sektörün beklentisi HD yayınların tüm Televizyon kuruluşlarınca tercih edilmesi ve sektöre yeni bir hareketlilik gelmesi yönündedir. 2018 yılında duyurulan ve halen yapılamayan kanal taraması uzun zamandan beri sektör içerisinde birçok asılsız söylentiyi de beraberinde getirmektedir.

Birçok ülkede 8 ve 16 K yayınları oluşmuş ve son tüketici bu yayın kalitesi ile TV izlerken ülkemizde halen en düşük yayın kalitesi olan SD yayınların varlığının korunmaya çalışılması ve satışta SD cihazların tavsiye edilmesini anlamak çok mümkün gelmemektedir.

Uydu alıcı satın almalarda tüketici fiyat odaklı hareket edebilir ve bu tercih kendisine aittir. TUYAD olarak uzun yıllar kullanılacak ve SD yayınlarında izlenmesini sağlayacak HD cihazların tercih edilmesini tavsiye etmekteyiz.

TÜRKSAT Televizyon kanallarının daha ekonomik yayın maliyeti olması açısından 2017 yılında başlattığı HD formatında SD yayın yani MPEG4 modeli ile birçok kanal bu formatta yayın yaparak Uydu kira maliyetlerini üçte bire indirmiştir. Buna rağmen halen SD yayınlar Uydularda devam etmekte ve TV kuruluşu devam etme kararı olduğu sürece SD yayınlar devam edecektir. Bu konuda TÜRKSAT tarafından da açıklama yapılmıştır.

TÜRKSAT SD, HD Ultra HD yayıncılık hizmetleri sunmaktadır. Sunulan hizmet müşterilerin talepleri doğrultusunda şekillenmektedir, TÜRKSAT tarafında kısıtlama uygulanması söz konusu değildir.

32 milyon sabit noktada izlenen TV’lerin 11 milyonunda gömülü HD uydu alıcı bulunmaktadır. Ülkemizde 2017 yılı başından beri hiçbir 4,5 milyon PAY TV platformu abonelerine HD cihaz ile hizmet vermektedir. Halen sahada kullanımda bulunan uydu alıcılarının % 85 HD MPEG 4 sistemine uygundur.

TÜRKSAT uydusunda yayın yapan 384 TV kanalının halen “standard definition” SD uydu alıcısı ile izlenemeyen 131 TV kanalı mevcuttur. Uydumuzdaki tüm yayınların izlenebilmesi ancak bir HD alıcı ile mümkün olacaktır.

TUYAD olarak kanalların HD MPEG 4 olarak yayın yapmalarını yayın kalitesinin artması ve HD alıcı tercih edilmesi açısından destekliyoruz.

Daha az alan kapsamaları açısından MPEG 4 formatında kodlama yeni nesil HD kanalların tercihi olacaktır. Buna uygun kutu ihtiyacı da TUYAD kurumsal üye firmalar tarafından imalatı ve satışı sağlanmaktadır.

Son kullanıcıların hizmetine sunulan TKGS ( TÜRKSAT Kanal Güncelleme Sistemi ) sayesinde tüm kanallar otomatik olarak kanal listesine eklenmektedir. Yine bu yeni sistemde kanallar TKGS yazılımı sayesinde yerlerine otomatik eklenecek, kullanıcı yeni bir ayar yapmak zorunda kalmayacaktır. TUYAD olarak son kullanıcıların receiver uydu alıcısı tercih ederken HD ve TKGS yazılımlı cihaz tercih etmelerini öneriyoruz. Onaylı cihaz listesi www.tuyad.org web sitemizde mevcuttur.

HD yayın tercih edenlerin konforu için satın alınacak cihaz kutularında HD ve TKGS logosunun aranması gerekmektedir.

SD uydu alıcısı tercih eden kullanıcı yaklaşık 384 kanaldan, 253 TV yayınını izlemeye devam edecektir. TÜRKSAT A.Ş. 3A, 4A Uydularında talebe göre TV kapasite satışı yapmaktadır. Yani kullanılan alan satışı yapılırken kanalın HD veya SD yayın yapacağı aranmamaktadır. Bu konu TV yayıncı kuruluşun tercihine bırakılmaktadır. Yayınların SD olduğu için TÜRKSAT karar alınarak kapatılması mümkün değildir. Her geçen gün artan HD kanallar tüm dünyada izleyicinin tercihi olmaya devam etmektedir.

TÜRKSAT Uydu frekans taraması için halen bir tarih vermemiştir, ancak uydu kanal yerleşim frekans durumuna bakıldığında yakın zamanda frekans taraması kesinlikle olacaktır. TUYAD olarak tarama öncesi TÜRKSAT tarafından aldığımız bilgiyi eş zamanlı sektöre duyuru yapacağız.

Evvelce belirlediğimiz frekans taraması esnasında uygulanacak servis ücret standarttı servise getirilen cihazlar için 20 TL ve eve gidilen servisler için 50 TL dir.

Tarama esnasında yayınların ayar yapılmadan izlenemez hale gelmesi tüketiciyi yeni cihaz almaya yöneltebilir. Halen satışta SD ve HD uydu alıcılarının fiyatlarının birbirine yakın olduğu göz önüne alındığında tüketicinin mağdur olmaması açısından ve uzun yıllar kullanılması için HD cihaz tavsiye ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinin toplam faydası ülkemiz ekonomisinin doğru yönlendirilmesi ile olacaktır. Yaklaşık 2 milyon cihazın yenilenmesi konuşulan şu sıralarda son kullanıcının doğru ürünü alması ülkemiz menfaatine de olacaktır. Satış esnasında tüketicinin doğru bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

TÜRKSAT 3A, 4A Uyduları ile halen müşterileri olan TV kanallarına hizmet vermektedir. SD yayıncılık talepleri devam ettiği sürece TÜRKSAT olarak bu talepleri en iyi şekilde karşılamaya devam edecektir. Bunun farklı algılanması veya TÜRKSAT tarafından SD yayınlar kapatılacaktır söylemleri asılsızdır. TV Kanalları Uydu yayıncılığında hangi teknolojiyi tercih ederse orada devam edecektir.

TUYAD olarak yeni teknolojilerin HD ve katları olan 8K yayın sistemlerinin tercih edilmesini tavsiye etmekteyiz.

Unutulmamalıdır ki HD uydu alıcılar aynı zamanda SD yayınları da izletirken, SD uydu alıcılılar HD yayınları izletememektedir.

Kamuoyuna ve sektör temsilcilerimizin bilgilerine saygı ile sunarız.

İşlerinizin bereketli olması dileklerimizle,

Hayrettin Özaydın

TUYAD Yönetim Kurulu Başkanı