Uydu teknolojileri Acil Müdahale ve Afet Yardımı konusunda alternatifsiz tek kurtarıcıdır.

 

Ülkemiz deprem konusunda birçok kez acı günler yaşamış ve her deprem sonrasında iletişim sorunlarımız gündeme gelmiştir. Sadece deprem değil her hangi bir acil durumda bile iletişim eğer yerde ise muhakkak sorun yaşanacak ve yaşanmaktadır. Oysa uydular uzayda ve yere direk önünde engel olmadan hizmet vermekte ve kesintisizidir.

 

Uyduların en değerli yönlerinden bir yerdeki karasal ağlar zarar görse veya yok edilse veya yerdeki alanlar bloke edilmiş ve ölçülemez olsa bile uzaydan hizmet verebilmeleridir. Bu, uydu hizmetlerini benzersiz bir şekilde güvenilir ve afet yardımı sırasında acil müdahale ekipleri için paha biçilmez bir araç haline getirir.

 

Ayrıca afet yönetimi ve kurtarma sırasında insani yardım kuruluşlarına ve onarım ekiplerine yardımcı olur. Uydular ayrıca afet sonrası öncelikli iletişim gerektiren durum içerikli resim ve videoların transferi ve önemli kurumların acil iletişimini mesela banka veya benzin istasyonları gibi, ana taşıyıcı olarak kapasite sağlayabilir. Bu nedenlerle, kamu güvenliği kurumları, acil müdahale ekipleri ve tüm kamu kurumları ve acil ticari işletmeler, uydu hizmetlerini bir felaketten önce acil durum iletişim hazırlıklarına nasıl dahil edeceklerini düşünmelidir.

 

Yakın yörünge ve uzak Uydular, acil durumlarda ön önemli hizmetleri sağlar.

KA bant uydu internet sayesinde geniş bant internet ve bu veriye bağlı ekipman ile bölgede WİFİ hizmeti. Bu hizmet ile mobil telefonunda şarjı olan herkez başka bir teknolojiye ihtiyaç d-uymadan internet erişimi ile bir biri ile mesafe ne olursa olsun konuşabilirler, video resim yollayabilirler.

 

Uydu telefonları, yalnızca acil müdahale ekipleri ve kurtarma ekipleri için değil, aynı zamanda aileleri ve sevdiklerine ulaşmak isteyen, iletişimi kopuk, hayatta kalanlar için de kritik sesli iletişim sağlayabilir.

 

Uydular, bir felaket sırasında karasal internet ve Wi-Fi hizmetlerinden muaf kalan bölgelerdeki müdahale ve kurtarma kurumlarına, hastanelere ve diğerlerine hayat kurtaran temel geniş bant ve VSAT (KA BANT sistemler) ile veri hizmetleri sağlayabilir. Veri ve Geniş Bant Bağlantısı kolay ve seri bağlana bilir.

 

Türkiye sınırları içerisinde Uydudan İnternet sistemleri kurulan özel ve kamu malı tüm lokasyonların bilgileri BTK da yani Bilgi Teknolojileri Kurumunda mevcuttur. Bu kurulu sistemlerin AFET anında kamu tarafından kullanılması önceden planlanabilir.

 

Tüm Adliyeler, Emniyet Müdürlükleri, Kızılay Afet Kurtarmalar, Telekomünikasyon araçları, Denizcilik müsteşarlığı Kıyı Emniyet, Sağlık Bakanlıkları, Fatih Projesi Türkiye M E B lığı Okul Projesi, Araç Muayene İstasyonları, Petrol Ofisleri, Rüzgâr ve Güneş enerji santrallerinde, maden ocakları ve meralar çiftliklerde ve Tüm Trafo binalarında VSAT uydu yedekleme bulunmaktadır.

 

Bunların dışında yerli ve yabancı uydulardan faydalanan Ülkemizde satışı ve montajı yapılmış 12 bin VSAT KA Bant Kesintisiz internet sistemi de mevcuttur. Afet anında kullanılması için TUYAD Üyelerimiz devreye alam eğitim, ekipman kullanımı ve işbirliği için hazırdır.