TÜRK KOD ŞİFRELEME SİSTEMİ

Halen ülkemizde beş milyon uydu ve kablo abonesi bulunmakta ve tüm operatörler kullandıkları şifreleme sistemini yurt dışından tedarik etmektedir. Bunun yanı sıra IP TV ve yakında başlayacak olan karasal yayınlarda yine şifreleme sistemleri ile yayın planları yapmaktadır. Tüm bu hizmetlerin yurtdışından alınan ithal teknolojilere bağlı kalması günümüz Türkiye’si için uygun görülmemektedir.

TUYAD tüm yayın teknolojilerinde kullanılmak üzere yerli ve milli KOD ile yayın Şifreleme sisteminin ülkemizde lisanslanarak kullanılması hususunda çalışmalara başlamıştır. Atıfta bulunulacak mevcut şifreleme firmaları ile görüşmelerimiz devam etmektedir. En başta IRDETO ve NAGRA olmak üzere üyelerimiz kod firmaları ile görüşerek ülkemizde yerli partner firmalar ile çalışmalar yapmaları ve bu çalışmaların desteğinin TUYAD tarafından sağlanması garanti edilmektedir.

Her yıl ülkemizde imal edilerek dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen TV ve Receiver sayısı yaklaşık 30 milyon adettir. Tüm imal edilen ürünlere bu YERLİ ve MİLLİ KOD kullanıldığında yılda yaklaşık 60 milyon dolar gelir elde edileceği gibi aynı zamanda halen yurt dışından alınan teknoloji yerli ve milli olarak yurt içinde kalacaktır.

Bu kapsamda görüşme yaptığımız NAGRA firması Satış Direktörü Chrys POULAİN İle ve GLOBAL PARTNER firması Genel Müdürü Erdem EREN ile konu hakkında görüşmeler yapıldı.