Yönetim kurulu üyemiz Sayın Mehmet Ali Atabay ile televizyon imalat sektör konularını görüştük.

Herz Elektronik 1992 yılında İzmir’de hizmet vermeye başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana elektronik ürün sektörüne hizmet vermektedir. Teknolojinin sürekli gelişmesiyle ürün çeşitliliğini her geçen gün arttırmaktadır. Televizyon ve aksesuarları konusunda da çalışmalar yapmaktadır.

Son yıllarda receiver ihracatında % 11’lik düşüşe karşın TV sektörü 2021 yılında ihracat cirosunu artırmayı başardı. Hammadde ihtiyaç zorluğu nedeni ile çıkan fiyatların son dönemde Çin imalat sektöründeki rahatlama ile düştüğü ve ancak bu düşüşün yine sektör firmalarının rekabet anlayışı içinde yok olduğu gözlemlenmektedir. Sahada satışlar artıyor ancak kar marjları her geçen gün düşmektedir. Haksız rekabet unsurları sektör firmalarının maalesef kazançlarının azalmasına ve tahsilat zorlukları neticesinde yok olmasına bile sebep olmaktadır.

Eylül ayından itibaren Türkiye’deki toplam televizyon satışı 2020 yılında göre %40 artmıştır. Piyasamız daha kaliteli ürün ve artık Smart ürün gamı nedeni ile içerik konusunda da çalışmalara ağırlık vermelidir.