Son dönemde tüm ülkelerin odağı uzayda çevrilmiş durumda. Uzaydan bakınca yer ve yere hizmet eden birçok teknoloji çok net görünüyor. Bu görünme sadece fiziki varlığın tespiti değil aynı zamanda görünen bu teknoloji araçlarının hizmet ettikleri alanların da belirlenmesi anlamına geliyor. Özellikle Amazon ve Space-X binlerce uyduyu anlamsızca yakın yörüngeye yerleştirirken, “Sadece geniş bant internet çalışması yapıyoruz!” demesi akılları iyice karıştırıyor.

Biliniyor ki bu yakın alçak yörünge uyduları en çok iki yıl çalışır ancak sebepsizce devreye bile almadan ortalama bir buçuk yıl feda edildi bile. Burada ana amaç uyduların yerleşik alanlarının yerleştirilen uydular ile kapılması ve bu uyduların kullanım frekanslarının doldurulmasıdır.

Başta Amerika olmak üzere başarılarını tescilleyip ödüllendiriyorlar. Önümüzdeki on yıllık planlarla yapılacak çalışmaları açıklayıp alçak/yakın yörüngede yer ve planlarını bir nevi tescil ediyorlar. Hatta bu tescilleri ordularının! Bünyesinde uzay kuvvetleri, ABD savunma sistemleri adı altında yayımlanmasını sağlıyorlar.

Neler oluyor ne dersiniz? Uzay kuvvetleri resmen devreye alındığına göre, alçak yörünge uyduları yani ucuz ve pratik, hatta kör kurşun misali, “Pardon!” denilebilecek ve gerektiğinde gözden çıkarılabilecek maliyetteki uyduları savaş amaçlı mı kullanacaklar? Evet tam da böyle!.. Hem savaş hem de savaş unsurlarının yok edilmesinde siper edilecek teknolojiler gelişiyor. Her ülke bu yeni yakın/alçak teknoloji için hızla çalışmalar yapıyor.

Yakın yörünge; özel şirketler veya kamu adına uzay, hava, kara, denizcilik, siber çalışmalar ve bu gibi tüm alanlarda çalışma yapabilecek kabiliyettedir. Alçak dünya yörüngesi aslında yüksek yani uzak yörüngenin de önünde hizmet verdiğinden tüm uydular için her geçen gün doldurdukları alanla daha çok tehlikeli olmaya devam etmektedir.

Kara, deniz ve hava kuvvetleri alışkın olduğumuz ifadeler ya uzay kuvvetleri? Orduların uzay kuvvetler komutanlıkları neden var olur ve neden bu uzay kuvvetleri konusu çok gündeme alınmadan büyütülür? Küresel güçler uzay savaşlarında da sadece kendileri var olma mücadelesi veriyorlar da ondan.

Şimdi insansız hava araçlarını çok konuşuyoruz. Hatta insansız savaş araçları da var ancak bunlar sadece hava akımının yani uçan nesnelerin görev yaptığı alanlarda yer alabiliyor. Yani uzay araçları uzaydan yer küreye etki yapabiliyor. Bir başka deyişle insansız araçlardan çok daha etkin. Ve bunların etki alanları tüm dünya iken maliyetleri hava araçlarından daha ucuz! Bir adet hava aracı almak/üretmek yerine bir buçuk adet tüm dünya çevresinde dolaşan bir uzay aracı elde ediyorsunuz. Bu teknoloji size büyük bir güç kazandırıyor.

Masum bir tavırla insanlığa geniş bant sınırsız internet vereceğini ve artık oyun programlarını daha seri erişebileceğimizi anlatan firmalar en başta Space-X ve Amazon bilimkurgu filmlerindeki dünyaya sahip olma yolunda gizli gizli ülkelerine hizmet ediyorlar. Savaşın hiçbir türünü kabul etmesek de maalesef tüm dünya savaş enstrümanları geliştiriyor ve bu şekilde kendilerini daha rahat ve güvende hissediyorlar.

Sürekli “Sadece geliştirdik!” deniliyor ancak bu geliştirmenin uzay kuvvetleri nezdinde tespit ve talepte olduğunu hiç anlatmıyorlar.

Maalesef yakın/alçak yörünge insanlığa savaş için hizmet edecek.