Digitürk, 2004 yılından başlayarak üyelerine yayınlarını ulaştırmak için kullandığı işletme ömrü azalan 7 derece doğu yörüngesindeki E7A uydusundan, daha yeni teknolojiyle donatılmış, daha yüksek sinyal gücü olan, daha geniş kapsama alanına sahip Eutelsat E7C uydusuna 27 Ocak 2020 tarihinde geçiş yapacaktır. Digitürk yayınlarını Türksat 42 derece doğu uydularından izleyen üyeler bu değişimden etkilenmeyecektir.
E7C ve E7A uydularının her ikisi 7 derece Doğu yörüngesinde bulunmaktadır. Digitürk abonelerinin yayın alış sistemlerinde herhangi bir çanak anten ayarlaması ya da yön değişimi gerekmemektedir. Multi-switch vb. dağıtım sistemlerinde herhangi bir değişim gerekmemektedir. MDU4 & MDU5 frekans yapısı kullanan IF-IF dağıtım sistemlerinde herhengibir değişim gerekmemektedir, sadece IF-IF MDU1 frekans yapısını kullanan çok az sayıda Dağıtım sistemlerinde güncelleme gerekmektedir (bknz Ek1).
E7C uydusunun frekans yapısını destekleyen STB yazılımları uydu üzerinden yayınlanmaya başlamıştır ve uydu değişim tarihine kadar STB’ların büyük çoğunluğu güncellenmiş olacaktır.
Yazılım güncellemelerini uydu değişim tarihine kadar herhangi bir nedenle almamış STB’lar için gerekli aksiyonlar belirlenmiş olup, kutu tedarikinin yapılması, yazılım güncelleme prosedürleri, çağrı merkezi süreçleri vb. aksiyonlar Digitürk tarafından alınmaktadır.
Sorun yaşayan üyelerimizin Digitürk müşteri hizmetlerine yönlendirilmesi, teknik servislerin uydu değişikliği teknik kılavuzuna uygun işlem sırası takip etmesi sektörümüz temsilcileri ve Digitürk teknik servislerine önemle duyurulur.