IPTV ‘Korsan yayıncılık’ değildir. Korsan yayıncılık, içeriği şifrelenmiş platformların tekli abonelikten çoklu izlenime açılması ve bundan haksız kazanç sağlanmasıdır.

18 Eylül’de Avrupa’da IPTV operasyonu yapıldı. Yüzlerce polisin ve helikopterlerin kullanıldığı bir operasyon yapıldı ve akabinde sistemlere el koyulduğu haberlerde öne çıkarıldı.

TUYAD Her türlü şifre kırılımı, paylaşımı ve bundan  sağlanan haksız kazancın karşısındadır.

İleri ve modern TV izleme seçenekleri arasında bulunan internet TV her geçen gün oranını arttırmaktadır. Bunun farkında olan uydu operatörleri dahi yeni uydu yatırımlarını azaltarak internet TV yayıncılığını destekleyen uydu teknolojileri geliştirmektedir.

TUYAD olarak tüm dünyada yer alan ulusal kanalların FREE IPTV adı ile yayınlanma çalışmalarını desteklemekteyiz. FREE IPTV ile illegal SERVER abonelik sistemi birbirine karıştırılmamalıdır.

Son günlerde çıkarılan algı ile sanki tüm IPTV çalışmaları illegalmiş gibi görüşler ortaya atılarak IPTV çalışmalarının önü kesilmek istenmektedir.

Modern dünyada ANTEN VE KABLO kullanılmayan teknolojiler tercih edilecektir.

FREE IPTV aynı zamanda PAY TV platformlarının da abonelerine hizmet veren cihaz ve yazılımları da PAY TV platformların hizmetine sunacağı sektör ile ortak çalışmalara vesile olacaktır.

Halen sadece Türkiye’de beş milyon civarında IPTV izleme seçeneği ile TV izleyen kitle vardır.  IPTV çeşitli versiyonlar TV üreticileri tarafından imalat aşamasında televizyonlara yazılım olarak yüklenmektedir.

TUYAD olarak ana ön görümüz bu yazılımların yerli ve milli olmasıdır. Yerli browser oluşması ve IPTV kütüphanelerinin buradan yayılması ülkemiz markalarının daha geniş coğrafyada varlık göstermesini sağlayacaktır.

Her dönemde şifreli kanalların çözümlenmesi ve bunların tekil kullanıcıdan çoğul kullanıcıya kullanımı olmuştur ve olacaktır. Ancak bunun önlenme çalışmalarını tüm sektör olarak bilinçle yapmalıyız. Olmadığı takdirde göz bebeğimiz olan PAY TV platformları her geçen gün abone kaybedecek ve yok olacaktır. Bu ülkemiz için zararlı bir durum ortaya koyacaktır.

İnternet TV korsanlığı adı ile yayımlanan ve sanki tüm IPTV izleyicisinin yasal yaptırım altında olabileceği vurgulanan haberler sektöre zarar verecektir. IPTV geleceğin teknolojisidir ve her evde varlığını büyüterek devam ettirecektir.

Sektörümüze ve kamu oyuna duyurumuz FREE IPTV çalışmalarını ve internet üzerinden ulusal kanallara erişimi destekliyoruz ve bu izleme seçeneği devam edecektir. TUYAD her türlü şifre kırılım ve bunların satışına karşıdır.

Her dilde yayınların son tüketiciye en kolay internet TV ile ulaşacağını bundan daha ekonomik bir yayıncılık sisteminin olmadığını ve ücretsiz olarak izlenen bir görüntünün içeriğini değiştirmeden sadece paylaşılarak hizmet sunulmasının yasak ya da yanlış olmadığını bilgilerinize sunarız. FREE IPTV korsan yayıncılık değildir.

Hayrettin Özaydın