“Sektörde pozisyon açığı çeşitleniyor ve açık büyüyor.
Önceden işe alımlar başladı.”

 

Yazılım Mühendisi…

Bilgi Güvenliği Analisti…

Web Geliştiricisi…

Veri Bilimcisi….

Bulut uzmanı…

Yazılım geliştirici…

 

Gençlere çağrımız mühendislik okumaları yönündedir.

 

Ülkemizin ve dünyanın yönü belli; telekomünikasyon, iletişim ve bilgi teknolojileri yarınlarımızın teminatıdır. Yenilikçi fikirleri olan gençlerimizi hayallerini gerçekleştirmek adına sektörümüze davet ediyorum.

 

Sadece bir iş planının parçası olmakla kalmayın, yapabiliyorsanız fikirlerinizle yön vereceğiniz kendi işletmenizi kurun, daima yanınızda destekçiniz olacağız.

 

Her şey fikirle başlar, bir şey daha kolay, hızlı ve daha ekonomik hale getirecek bir icat için yeni fikirlere ihtiyacımız var. Bu fikirler yazılımla vücut bulacak ete kemiğe bürünecektir. Bir robot süpürgenin her evde bir robota, bir hayat arkadaşına dönüşmesi gibi yepyeni ve çok olası fikirlerle yola çıkın.

 

Sektörümüzün bugün on bin, on yıl sonra yüz bin yazılım mühendisine ihtiyacı var. Ve bilişimin tüm pozisyonlarında çalışacak, karmaşık sorunları çözme kabiliyetli gençlerin şansı çok yüksek.

 

Özellikle yazılım geliştiriciler, mühendisliğin mükemmel avantajı ile en basitten en karmaşığa tüm süreçleri daha iyi daha ekonomik hale getiriyor. Ortaya konulan her yenilik sınırları tanımadan tüm dünyanın işlevi haline geliyor. Hayatın her anı bilişim ve teknoloji oldu ve daha da olacak. Bu etkiyi etrafınıza baktığınızda dahi görebiliyorsunuz.

 

Bugün size karmaşık gelen tüm iş pozisyonlarını anlamaya başladığınızda çok da karmaşık olmadığını fark edeceksiniz. Tüm yenilikler hep ürün geliştiriciler tarafından ihtiyaca yönelik hayallerle başlamaktadır. İcat etmek değil, artık sadece geliştirmek; icadı yenilemektedir. Kendinize güvenin ve zaten elinizin altında olan tüm akıllı ürünler ile hemen mevcut ilgilendiğiniz sosyal alanınızı geliştirme hayallerine başlayın. Buradan yola çıkın bakın nerelere varacaksınız.

 

Dünyanın en iyi yazılım geliştiricileri sadece oyun oynayarak başladılar ve hiç okul kariyerleri yoktu. Şimdi ortaya koyulan yenilik ile tüm ülkelerde işe yarayan kodlar bileşenlerini insanların kolaylığına sunuyorlar.

 

Hackerler bile yaptıkları işi legal hale getirip anti hacker pozisyonlarına yerleştiler. Sektörümüzde büyük iş fırsatları vardır. Her şirketimizin yazılımcı pozisyonu açık ve bu açık her gün büyümektedir.

 

Halen bir yerde çalışıyorsanız ve işinizde kendinizi tükenmiş hissediyorsanız, yaşınız ve eğitiminiz önemsiz sadece kabiliyetiniz varsa bu konuda çalışma yapabilirsiniz.

Bunun bile araştırması yapılmış, Amerika’da %3 oranında serbest meslek sahibi kişi mevcut işini bırakıp yazılımcı olmuştur. Bu oran yükselerek devam edeceği de öngörülmektedir.

Yazılım mühendisi olmak hele bu dönemde birçok yönden harika bir duygudur. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada şu anda açık birçok pozisyon vardır. Sadece ülke değiştirmeden de evinizden çalışabilirsiniz. Benim tavsiyem kendi işinizi yapmanız ya da en mutlu olabileceğiniz kurumsal firmalarda çalışmaya devam etmeniz yönündedir. Zaten son dönemde sadece bizim sektörümüzde daha öğrencilik döneminden rezerve ile mühendis adaylarımıza iş imkanı sunulmaktadır. Bu bile motivasyon açısından çok kıymetlidir.

Tabii sektör çalışanlarından alınan şikayetle çok fazla iş değiştiren yazılımcılarımız da mevcuttur. İlk sebep maaş; döviz kazançlı iş teklifleri mevcut para biriminin her an erimesi sebebi ile cazip gelmektedir. İkincisi teknik alt yapının yenilenememesi ve zorlukların artması, yenilikçi fikirlerin doğmaması, monotonluk ve en önemlisi uzaktan çalışma seçeneği.

En çok ihtiyaç duyulan ikinci alan ise bilgi analistleri olacaktır. Verinin işlenmesi ihtiyacın belirlenmesi önlemlerin alınması hepsi analistler tarafından belirlenecektir. Analist yoksa verinin hiçbir değeri de yoktur. Şirketlerimizin fark etmeye başladığı bu iş kolu yakında olmazsa olmaz pozisyonlardan olacaktır. Her şirket bu konuda danışmanlık almak durumunda ve zorundadır. Olmaması halinde ihtiyaç karşılanamaz ve arz talep çarpanı neticesi bilinemeyecektir.

Gençlerimizi sektörde yenilikleri bir an önce fark etmeye ve fikirlerinin ne kadar değerli olduğuna ikna etmeliyiz. STK ve kamunun tüm kuruşları bu yönde sektörün lokomotifi olmalıdır. Tüm dünyada eksikliği her gün artan bilişim çalışanlarının eğitimlerinin okullar ve mesleki eğitimciler tarafından desteklenerek tamamlanmasını diliyoruz.

TUYAD Derneğimiz bu konuda çalışan, fikri olan, motivasyonu olan tüm yazılımcı ve adaylarına tam destek vermekten mutluluk duyacaktır. İster kendi işinizi kurmak için gelin; ister bir şirkette çalışmak için… İşiniz hazır size yardımcı olmak için bekleyen uzmanlarımız hazır sizi beklemektedir.

Hayrettin ÖZAYDIN
TUYAD Yönetim Kurulu Başkanı