Kısa Çalışma Ödeneği devam ettirilmelidir.

 

31 Mart’ta sona erecek Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılması gerekmektedir. Özellikle pandemi döneminde en fayda sağlayan destek olan bu destek salgın geçene kadar devam etmelidir. Aksi takdirde işten çıkarılmalar istihdam üzerinde çok büyük olumsuzluk yaratacaktır.

TUYAD olarak telekomünikasyon sektöründe çalışan firmalarımızın bu desteğe ihtiyacı olduğunu savunuyoruz ve desteklerin sonlandırılmamasını hatta artması talep ediyoruz.

Geçim sıkıntısı çeken birçok esnafın sadece geçim derdinde olduğu unutulmamalıdır. Zorunlu olduğu vergileri ödemeden hayatına devam ettiğini unutmamak gereklidir. Sahada olan bizler, esnafın devlet destekleri sayesinde kepenklerini açık tutabildiğini daha net görebiliyoruz.

Sanayicinin, fabrika sahiplerinin işçi desteklerini çok önemsediği de unutulmamalıdır. Destekler bittiğinde ilk fırsatta birçok firmamız işçi çıkartmak için çıkartma yasağının bitmesini bekleyecektir. En geç bir ay işçi ücretleri yasal prosedürün dolması için ödeme yapıp işsizlik maaşının alınabildiği durumda işçi çıkartmaları düşünülenden hızlı olacaktır.

Şu anda çok bilinen gerçek insanların geçim sıkıntısıdır. İşsizlik arttığında halen kombisini açmayan marketini yapamayan kitle çok daha büyüyecektir.

Yeniden durum değerlendirmesi yapılarak kısa çalışma desteğinin iptal edilmesi yerine arttırılarak devam etmesi sağlanmalıdır.  Salgında olağanüstü iyileşme olmadan esnafa, tüccara, sanayiciye desteğin artarak devam etmesi gerekmektedir.

Şu anda bile Türkiye’nin en büyük iş ve istihdam kaybı yaşanıyorken destekler olmadığında istihdamın azalması düşünülemez. Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanma şartları kolaylaştırılıp, ödenek tutarının en az asgari ücret seviyesine getirilmesi olumlu olacaktır.

COVID-19 salgınının ortaya çıktığı süreçte istihdamın korunması amacıyla devreye alınan destekler arasında en başarılı olan ve etkisi tüm sektörlerde görülen Kısa Çalışama Desteği olmadığında işsizlik oranının %60 seviyelerine gelebileceği düşünülmektedir.

Salgının sağlığı bozmakta ve yaşamları bitirmekte olduğu gerçeği ile yaşarken maddi destekler kısıtlandığında iflas etmeler kaçınılmaz olacaktır. Sağlık kadar maddi durumun da korunması gerekliliği açısından Kısa Çalışma Ödeneği’nin mümkün olan en uzun süre için uzatılmasını talep ediyoruz.

COVID-19 döneminde alınan tedbirler ve destekler ile ülkemiz örnek teşkil etmiştir. Bu desteklerin devamının tüm dünyaya örnek olacağının da unutulmaması gerekmektedir.

HAYRETTİN ÖZAYDIN

TUYAD Genel Başkanı