T.C. Ulaştırma Altyapı Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, BTK destekleri ve TUYAD’ın öncülüğünde 14 Aralık 2023’te BTK Ankara salonunda “Uluslararası Cubesat Vision Yakın Yörünge (LEO) Küp ve Küçük Uydu Konferansı” gerçekleştirilmiştir.

“Küçük Uydu, Büyük Görev” sloganıyla düzenlenen ve küçük uydular / küp uydular konularında ulusal ve uluslararası arenada çalışan uzman profesyoneller ve akademisyenlerin katıldığı bu konferansta mevcut projeler, tecrübeler ve teknolojiler değerlendirilmiştir.

Seminer kapsamında ise, afet anında uydudan kesintisiz iletişim sağlanması açısından; 25 ilden gelen elektronikçilere ve ilgili bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerine VSAT kurulum, devreye alma ve iletişim dersleri verilmiş; katılımcılara sertifika, elektronik oda başkanlarına plaket takdim edilmiştir.

Toplamda 29 ülkeden 824 kişinin katılımıyla gerçeklesen etkinlikte, yaklaşık 600 kişi konferansı takip ederken, 235 kişi ise semineri tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır. 17 firma ise, stantları ile alanda yer alarak hizmet ve ürünlerini sergileme fırsatı bulmuştur.

Etkinliğin 2. günü B2B toplantıları gerçekleşmiştir. Etkinliğe katılan ve ziyaretçi firmalar arasında toplam 52 toplantı organize edilerek yeni is birlikteliklerine olanak sağlanmıştır.

“Ortadoğu’ya Açılan Teknoloji Kapısı” olarak konumlanan konferans yakın yörüngeye odaklanması ve uluslararası olması açısından Türkiye’de bir ilk olup, Türkiye merkezli uluslararası bir ekosistem yaratma vizyonu da taşımaktadır.

Sponsor firma, katılımcı ve destekçilerimizden bazıları şu şekildedir: BTK ( Information Technologies and Communications Authority ) , TURKSAT, INTELSAT, Skytech, HEDEF ELEKTRONIK, TAI ( Turkish Aerospace Industries ), TUA ( The Turkish Space Agency ) , HKC ( Hedef Koc Consulting ), AIRBUS, QSTC Kanada, Hughes Echostar, Plastron , Fraunhofer, Eser Telekom, isNET, C-Tech, PROFEN, GUHEM, NETA, Star Teknik, PLUG IN, Asartech, TMS Elektronik, Alpsat, EUTELSAT OneWeb, TUBITAK UZAY, SAHA İstanbul ( Defence & Aerospace Cluster ), SASAD ( Defence & Aerospace Industry Manufactures Association) ,HTK ( Communication Technologies Cluster), MCT Telco Global, USTTL Istanbul Teknik Universitesi, TAMSAT, GSOA (Global Satellite Operators Association ), SIG ( Satcoms Innovation Group), The Satellite Evolution Group, SATCOM.DIGITAL , WTA (World Teleport Association) ve Groundstation Space desteklerini aldığımız yurt içi ve yurt dışı sponsor firmalarımız arasındadır.

Uluslararası Cubesat Vision Konferansımıza göstermiş olduğunuz yoğun ilgi ve desteklerinizden ötürü tüm katılımcı firmalarımıza, ziyaretçilerimize ve sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Cubesat Vision Konferans Özet Raporumuz aşağıdaki linkte bilginize sunulmuştur.

https://www.tuyad.org/wp-content/uploads/2024/01/cubesat_vision_ozet_raporu.pdf

8 Mayıs 2024 Cubesat Vision DEFENCE ve 3 Ekim 2024 Cubesat Vision Istanbul olarak yaklaşan iki etkinliğimize, yakın yörünge, küp ve küçük uydu sektöründe faaliyet gösteren firmalar başta olmak üzere, uzay ve yörünge üzerinde çalışan tüm firmaları; hedef kitle olarak bu sektöre ulaşmak isteyen tüm kurum ve kuruluşları, katılımcı ve ziyaretçi olarak yer almaya davete ediyoruz.

Cubesat Vision Konferans Ziyaretçi Kişi ve Firma Katılım için Kayıt: www.cubesatvision.com

Proje Yöneticimiz, Fulya Albayrak ile fulya@tuyad.org adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Konferans Broşürlerimiz ve güncel bilgiler için Cubesat Vision: www.cubesatvision.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Media Hesaplarımız:

https://www.linkedin.com/company/cubesat-vision/https://www.instagram.com/cubesatvision/reels/https://www.facebook.com/profile.php?id=61551557957781https://twitter.com/i/flow/login?redirect_after_login=%2Fcubesatvisionhttps://x.com/cubesatvision?s=21&t=wls-89k4Lt0BSnLfJWQYOA