TUYAD  “Sektör Buluşması” ve  “Yönetim Kurulu” Olağan Toplantısını 04.10.2018 Tarihinde Tuyad Ataşehir Metropol İstanbul Yeni Ofisinde Gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Ataşehir Metropol İstanbul Sitesi’ndeki yeni ofisine taşınan TUYAD, “Kurumsal Üyelerimizi ve Sektör Firmalarımızı” ilk kez ağırladı.

TUYAD Yönetim Kurulu Başkanımız Hayrettin ÖZAYDIN  moderatörlüğü ile gerçekleşen toplantımıza Kurumsal üyelerimizden ve Sektör firmalarımızdan Global Partner – Erdem EREN, Metrological – Eylem Kehribar DEMİR, Kızıl Elektronik – Ali KIZIL, Ali VARDAR, Alpsat – Enes KARAYİĞİT, Eutelsat – Ömer KARATAŞ, Redline – Mehmet AKÇİL, Cihan ATA, Vodafone – Mert YILMAZ, Next – Fikret OKŞEN, Tekniksat – Erdal YUKARIKOZAN, Dremstar – Onur TOPTAŞ, Premier – Mehmet MOHAN, Botech – Samet KOÇAKÖZÜ, Erol ARIMAN, Mehmet AYDEMİR, Işık Elektronik – Ulaş Mert OBUT, Frenhofer – Eldelek GÜVEN, Özaydın Elektronik – Metin ÖZAYDIN, Capital Exhibition – Aslıgül KURT, Mesut Elektronik – Mesut TOKAY, Yönetim Kurulu üyelerimizden, Arçelik – Atakan ERDEMGİL, Neta – Erkan GAVGÖZLER, Profen – Aykut KIR, Durmuş KUTAY, Digitürk – Gazanfer ÖZSOY, Türk Telekom – Hasan UZUN, Filbox – Erkut Göksel ÇINAR’a katılımlarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

Sektörle ilgili güncel sorunların tartışıldığı ve gündemin değerlendirildiği toplantıda temsil ettiğimiz sektör ile ilgili aşağıda yayınladığımız konuların görüşülmesi ve kararların alınması gerçekleşmiştir.

Toplantımıza yoğun programı nedeni ile katılım sağlayamayan, gönderdiği telgraf ile desteklerini ileten Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’a teşekkürlerimizi sunarız.

 

TUYAD Derneği YK ve Sektör Buluşma Toplantısı NOTU

04 Ekim 2018  –   Saat 14.00 – 16.00 , 16.00 – 17.30 Ataşehir

Gündem;

 1. 2018 Yılı TUYAD faaliyet raporunun değerlendirilmesi.
 2. Ticaret Bakanlığı TV ana kart ( 2012-6 genelge ile anılıyor ) ve TV ekran ithalatına kota uygulama çalışmaları ve görüşlerimiz. Sektör firmaları ile istişare toplantı talepleri. TV imalatçı firmalardan konu hakkında görüşlerin alınması ve sadece imalatçı firmalar ile toplantı yapılarak alınacak karar ile devam edilmesine karar verildi.
 3. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine dair yasaya revize yönetmelik hakkında görüşler. Raporun yasa tasarısına dönüştürülmesi hakkında görüşlerin alınması. Konu hakkında RTUK ve BTK dan ellerindeki taslak çalışmayı talep ettik ve taslak çalışmanın kanun metni taslağı haline getirilmesi TUYAD tarafından isteniyorsa bilgi vermeleri istendi.
 4. HD formatında MPEG- 4 yayınların sektör etkisi ve devamlılığının sağlanması çalışmaları TÜRKSAT görüşmeleri. Kasım ayında yapılması planlanan uydu frekans taraması ile ilgili detaylı bilgi talep edilerek üyelerimiz ile paylaşılacaktır.
 5. TRT e-Bandrol uygulaması sektörel görüşler.
 6. 2018 TUYAD mesleki seminer programlanması, konu başlıkları, hususunda kurumsal üye firmalarımızdan verecekleri ders konusunda ve konuyu anlatacak kişi ismi talep edildi ( son gün 15.10.2018 )
 7. TÜZÜK bireysel üyelik eklenmesi, hususunda alt komiteler oluşturulması ve KOBİ çalışmalarının bu komiteden devamı kararlaştırıldı.
 8. 2019 yılında yapılacak TUYAD Genel kurul hakkında görüşler alındı. Yeni seçilecek yönetim kurulu firmaları hakkında üyelerden görüşler talep edildi.
 9. Yeni üyelik müracaatında bulunan Vadofone ve Profilo firmalarının üyeliklerinin kabul edilmesine,
 10. 2018 yılı Üye aidatlarını ödemeyen kurumsal üyelerin üyeliklerinin sonlandırılmasına Yönetim Kurulu karar ile onay verilmiştir.

Bilgilendirmeler;

 • İzleme seçeneklerinde internet TV’nin artış oranı. %65 ile UYDU kullanımı ve bu oranın halen %30 oranında SD cihaz kullanımının devam etmiş olmasıdır.
 • Global SatShow Fuar ve konferansı 1-3 Kasım 2018 İstanbul Fuar Merkezi. Fuar ve konferans TUYAD tarafından desteklenmektedir. Fuar süresince TUYAD semineri düzenlenecektir. Dernek adına tahsis edilen stantta üye firmalarımız ağırlanacaktır.
 • Çevre bakanlığı Elektronik atık yönetmeliğine göre firmaların yükümlülükleri. Konu hakkında anlaşma yapmış olduğumuz kurum yetkili geri dönüşümcüleri ile çalışmaların devamı ve olası durumda TUYAD YK oluşturulması.
 • Bakan yardımcısı Ömer Fatih SAYAN ziyaretimiz ve detaylar. Dernek merkezimizi ziyaret edecekler zaman planlaması yapılmaktadır.
 • Sosyal çalışmamız olan Erzincan teknik lise laboratuvar oluşturulması. TUYAD tarafından tedarik edilen ürünler teslim edilmiştir.
 • Engelli istihdamı hakkında çalışmalarımız. TUYAD ve ESKARİYER ortak çalışmaları sayesinde engelli bireylerimize sektörümüzde iş olanakları sağlamaktayız.
 • Dijital Yaşam dergisi EKİM sayısı için yazı taleplerimiz. Teknik konuda yazı ve dergide yayımlanması talep edilen reklamlarınızı 20 EKİM tarihine kadar bekliyoruz.

Bakanlık önemli açıklamaları;

 •  Elektronik Haberleşme Sektörü 2018 birinci çeyrek sonunda 13,75 Milyar TL
 • İnternet Yayıncılığına Yeni Düzenleme; yerli firmaların ile yabancı firmalar ile rekabet edebilmesini sağlayacak şekilde olması adına çalışmalar yapılacak.
 • KVKK Yeni Kararı – Verbis Açılıyor 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den az, Veri Sorumluları Siciline kayıt yükümlülüğü başlangıç tarihinin 01.01.2019
 • Yerli ve milli 5G ve ötesi çalışmalarının başlatılması. Bakanlık nezdinde desteklenmesi,

Hedef çalışmalarımız;

 • Uydu hizmetlerinin geliştirilmesi ve HD yayıncılığa geçişin hızlandırılması.
 • Uydu İnternet erişiminin yaygınlaştırılması.
 • Bilgi ve iletişim hizmetlerinde yerel çalışmaların arttırılması, iletişim ürünlerinde uygulanan ÖTV ve TRT vergilerinin azaltılması.
 • Bilişim sektörüne yönelik AR-GE tesislerinin sağlanması.
 • Veri merkezi işletmeciliği çoğaltma çalışmaları ve yerli yatırımların desteklenmesi.
 • Uydu haberleşme ve yayıncılık sektörü fuar ve kongresi yapılması.
 • Yerli ve yabancı şirketlerin fiber alt yapı çalışmalarını arttıracak çalışmalar.
 • Yerli imalatın desteklenmesi ve ithal ürünler ile rekabet edebilecek ortamların oluşturulması.

Teknoloji ve TV izleme seçenekleri bizi farklı mecralara yöneltmektedir. Sektör olarak internet TV yayıncılık hususunda çalışmalarımızı hızlandırmalıyız. Uzun zamandan beri izlediğimiz NETFİLİX gibi yayıncıların izleyici tarafında ısrarla talep gördüğü göz önüne alındığında çalışmaların yönü de net belli olmaktadır. Sanal TV sektörü yeni hedeflerin başında olmalıdır.

TV sistemlerinin akıllı olduğu gibi tüm hizmetlerinde internet ortamında akıllı yönetim biçimine geçtiği unutulmamalı ve konuda tüketiciye çeşitli hizmet alternatifleri sunulmalıdır.

Yönetim kurulu toplantımıza ve sektörel istişare toplantımıza katılım sağlayan tüm sektör temsilcilerimize teşekkür ediyoruz. Ülkemizde yerli imalatın gelişmesi ve uluslararası partnerler ile iş güçlerinin birleştirilmesi adına üye firmalarımızın gayretleri her geçen gün artmaktadır. Bu başarı sadece firmaların özverileri ile gerçekleşmektedir. Sizlere TUYAD Derneği olarak destek vermekten gurur duyuyoruz.

TUYAD derneği üyelerinin dernek çalışmalarına verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. Sizlerden gelen arzu ve talepler bizlerin daha verimli çalışmasına vesile olacaktır.

 

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

Saygılarımızla,

Hayrettin Özaydın

TUYAD yönetim kurulu adına

Genel Başkan

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.