, ,

TÜRKSAT UYDULARINDA TRT EĞİTİM KANALLARI 23 MART PAZARTESİ YAYINA BAŞLIYOR …

 1. TRT –EBA TV kaç yayın yapacak?

3 farklı kanal, Hd ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacak.

 1. Hangi kanallar olacak?

TRT –EBA TV İlkokul, TRT –EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.

 1. TRT –EBA TV televizyon kanalları yayın akışlarına nereden ulaşabilirim?

Yayın akışlarına eba.gov tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecektir. Ayrıca her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana  kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.

 1. Öğrenciler gün boyu TV başında mı olacaktır?

Öğrenciler TRT –EBA TV den ve eba.gov.tr üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını, o haftanın hangi gününde ve saatinde yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını takip edeceklerdir. o saatler dışında ekran başında olmaları  gerekmeyecektir.

 1. TRT –EBA TV yayınlarının tekrarı olacak mı?

Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde  1 veya 2  kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine eba.gov.tr  ve TRT internet sitesinden öğrenilebilir. Ayrıca eba.gov.tr üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

 1. Dersi hangi öğretmenler anlatıyor?

Milli eğitim bakanlığının seçtiği alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videoları ile konuları anlatıyor.

 1. Yayınların TÜRKSAT uydu parametreleri nelerdir?

HD Alış bilgileri :

Alış frekansları :12.084 MHz

Polarizasyon   : Yatay (H)

Sembol oranı  :13.750

FEC    :2/3

 

SD Alış  bilgileri:

Alış frekansları : 11,916 MHz

Polarizasyon    :Dikey  (V)

Sembol oranı   :30.000

FEC       :3/4

 1. Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak?

SD (standart çözünürlüklü)TRT –EBA TV ilkokul  SD. TRT TV Ortaokul SD, TRT –EBA  TV LİSE SD  kanalalrı TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz Vertical (dikey) sembol oranı :30.000 FEC ¾  parametreleri ile yayınlanmaktadır.TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi ) sistemine sahip  uydu alıcılarda  ya da uydu alıcılı TV lerde  TRT –EBA  TV Ortaokul  HD TRT –EBA TV  ilkokul 89, kanaldan , TRT –EBA TV ortaokul  sd 90. Kanaldan TRT –EBA  LİSE SD 91. Kanaldan izlenebilir

 1. TKGS ( TÜRKSAT Kanal Güncelleme Sistemi ) sistemi olmayan cihazlarda  SD  (standart  çözünürlüklü )kanal bulma nasıl yapılacak?

1916 MHz frekansında geçmişte  tarama  gerçekleştiren ve  daha sonra listesindeki  kanalları silemeyenler  daha önce 11916   MHz frekansında yayın yapan uydu  alıcısı  yada uydu alıcılı  televizyonunda  TRT EBA –TV  İlkokul  SD ,TRT –EBA TV ortaokul  SD,TRT –EBA  TV LİSE  SD kanalları  görecektir.eğer bu kanallar  listede görünmüyorsa 11916 MHz ,Vertical (Dikey ) sembol oranı :30.000 FEC :3/4  parametrelerini  uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV  ye girerek manuel  tarama yöntemiyle ya da TURKSAT ‘IN şebeke arama sağladığı  frekanslarda Network Sears (şebeke arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT –EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA Ortaokul SD ve TRT –EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

 1. TKGS ( TÜRKSAT Kanal Güncelleme  Sistemi ) sistemi olmayan cihazlarda  HD  (Yüksek çözünürlüklü )kanal bulma nasıl yapılacak

Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı TV lerde 12084 MHz Horizantal (yatay) sembol oranı :13750  FEC :2/3  parametrelerini  girerek  manuel  (elle) tarama  yöntemi yada TURKSAT ‘ın  şebeke arama sağladığı  frekanslarda Network  Search ( şebeke arama) kısmını  açık yaparak  tarama yöntemiyle  TRT –EBA  TV İlkokul  HD,TRT –EBA TV Ortaokul HD VE TRT –EBA  TV Lise HD  yayınları bulunabilir.

 1. SD uydu alıcım var kanalları izleyebilecek miyim?

Evet , her 3 kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır.

 1. Farklı sınıflarda okuyan iki çocuğum ama sadece bir televizyonum var. Çakışan yayınlar olduğunda ne yapacağım?

Yayınlar ile ilgili kanalda 1 veya 2 kez tekrar edilecektir. Ayrıca eba.gov.tr üzerinden  yayınlanan içeriklerin kayıtlarına  ulaşılabilecektir.

 1. TV yayınlarında çocuğumun henüz hiç öğrenmediği bir konunun anlatımı olursa  ya da çocuğumun kendi okulunda anlatılan konu ile arasında kopukluk olursa   ne yapabilirim ?

Konu eksiği olan  öğrenciler  ego.gov.tr ü<zerinden kendi sınıfına ve eksik konularına ait içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilirler

 1. TV yayınları izleyen çocuğumun öğretmenine soru sorma ihtiyacı olursa ne yapabilirim ?

Öğretmenler kendi ders öğretmenleri ile  eba.gov.tr  üzerinden gruplarında yazışabilir .bilgi paylaşımında bulunabilir .Ayrıca tatil bittiğinde tüm sınıflara telefi eğitimide yapılacaktır.

 1. TURKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren Dsmart ,Tivibu Uydu ve Digitürk(Turksat aboneleri) eğitim  yayınlarını nasıl takip edebilir?

TURKSAT  uydularından şifreli   hizmet veren tüm platformlar  da kendi akıllı kanal sıralamasına eklemek suretiyle yayınları abonelerine iletecektir.

 1. EUTELSAT Uydusu Üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren  Digitürk  Eutelsat uydu platformu  üzerinden eğitim  yayınları  nasıl takip edilir?

Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digitürk Eutelsat   uydu platformu, yayınları Turksat uydusu üzerinden alıp Eutelsat ‘ ta bu yayınları  kendi platformu içinde kapasite  ayıracak ve yayınları Eutelsat Uydusu üzerinden  abone olanlara da iletilebilecektir.

 1. D-Smart , Digitürk, Tivibu, Kablonet  ve TV + gibi platformlardan  izlemek için kanal ekleme işlemi yapmama gerek var mı?

Kanalları izlemek için herhangi bir kanal arama, ekleme işlemi yapmaya gerek bulunmamakta birlikte  alıcı tipine göre kapatma/açma işlemine ihtiyaç duyulabilir.

 1. Uydu alıcımda bu frekanslar var ama yayınları izleyemiyorum ne yapmalıyım?

Uydu alıcınızda manuel kanal ekleme bölümünde yukarıda belirtilen frekansları girerek tekrar aramanız gerekmektedir.