Üyelerimizin ve Sektör Firmalarımızın Dikkatine!!!

Bilindiği üzere Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 03.11.2017 tarihli ve 2017/20 sayılı Genelgenin “ B “ bölümünün 6 ıncı fıkrasında “6- Faturanın transfer işleminin yapıldığı tarihten önce düzenlenmiş olması halinde; yükümlüler tarafından fatura tarih ve sayısının, orijinal faturanın henüz düzenlenmemiş olması halinde; proforma fatura tarih ve sayısının ve/veya ithal edilecek eşyaya dair bilgileri tevsik eder mahiyette (sözleşme, sipariş notu vb.) gerekli bilgilerin bankalara iletilmesi zorunludur. Yükümlülerce bankalara bildirilen fatura/proforma fatura bilgileri Transfer Bildirim Formunun “Fatura bilgisi” alanına standart bir şekilde (Fatura/Proforma Fatura No-Tarih şeklinde) girilir. Birden fazla fatura olması halinde tüm fatura bilgileri aralarına “virgül (,)” konulmak suretiyle fatura/proforma fatura sayı ve tarihleri girilir.”  hükmü amirdir.

Bu bağlamda  ID Transfer Referans işlemleri çerçevesinde sistem üzerinde işleme dair Fatura / Proforma Fatura / ithal edilecek eşyaya dair bilgileri tevsik eder mahiyette (sözleşme, sipariş notu vb.) belge numarası belirtilmesi gerekmektedir.

Son zamanlarda bazı Gümrük idarelerinde yaşanılan olaylarda “beyan edilen faturadan Farkı/Hatalı Fatura numarası olan transferlere ilişkin işlemlerin “Transfer yapılmamış – Mal mukabili” olarak değerlendirilmesi ile birlikte KKDF ve ceza uygulanması söz konusu olmaktadır.”

ID Transfer Referans işlemlerinde beyan edilen  Fatura sayısı ile beyannameye beyan edilen fatura sayısının aynı olmasına azami dikkat edilmesi önem arz etmektedir. Şayet fatura numarası aynı değilse, söz konusu sevkiyata dair Proforma Fatura / ithal edilecek eşyaya dair bilgileri tevsik eder mahiyette (sözleşme, sipariş notu vb.) belge gibi dokümanların hazır bulundurulması gerekmektedir.

İleride doğabilecek yaptırımları bertaraf etmek için yukarıdaki hususlara dikkat edilmesi önemle rica olunur.

Konuya ilişkin detaylara eklerimizden ulaşabilirsiniz.

Ekler:
https://dogruer.online/images/files/2017-20-Sayili-Genelg.pdf

Bilgilerinize Sunar,
İyi Çalışmalar Dileriz.