TUYAD ve üyelerinden Neta, Profen, Vodafone, Kızıl Elektironik ve Turksat çözüm ortaklarıyla Global SatShow fuarında son ürünlerini tanıttı.

  1. Global Satellite Show fuarının açılış programına Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt’un yanı sıra, Türksat Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok, TRT Genel Müdür Yardımcısı Murat Akgüç, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Yardımcısı Esat Çıplak ve İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay katıldı.

Açılış programında katılımcılara hitap eden Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Türksat 5A haberleşme uydusu 31 derece Doğu yörüngesindeki yerine gönderildiğinde Türkiye’nin söz konusu yörüngede artık, kiralık uydu yerine kendi uydusunu işleteceğini bildirdi. Bakan Yardımcısı İskurt, Türksat 6A uydusunun tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’nin kendi uydusunu yapabilen sayılı ülkeler arasına gireceğini kaydetti.

Etkinlikte Türksat tarafından üretilen SOTM anten teknolojisi kullanılarak, Akdeniz açıklarında bulunan Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı TSCG Umut adlı gemiyle ve Afrin’de bulunan TRT ekibiyle görüntülü canlı yayın bağlantısı gerçekleştirildi.

TUYAD Genel Başkanımız Hayrettin Özaydın’ının da  katıldığı fuara, Redline, Özaydın Elektronik, Ecem Ticaret, Tekniksat, Botech, Tempo OSB, Simgesat, TRT, Metrological ve ICT firmaları ziyaretçi olarak katıldı.