Değerli Sektör Temsilcilerinin ve Tüketicilerin bilgisine,

Yayın teknolojilerinin de gelişmesiyle kullanılmaya başlayan MPEG-4 HD sıkıştırma yöntemi piyasalardaki etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Yayınlarına devam eden SD kanallar olduğu müddetçe elbette SD uydu alıcılı tüketiciler bu kanalları izlemeye devam edeceklerdir. Ancak son dönemlerde HD’ye geçen kanal sayısı her geçen gün artmaktadır. Kanalların MPEG-4 HD’ye geçmeye başlaması, Digitürk ve D-Smart’ın SD yayınları kapatmasıyla birlikte uydu alıcılarında da mecburi bir HD dönüşüm yaşanıyor.

2018 yılında 45 kanal SD’den MPEG-4 HD formatına geçmiş ve sadece HD uydu alıcısı ile izlenebilir hale gelmiştir. Bu 45 kanal ile birlikte Türsat’ta yayın yapan HD kanal sayısı 200’e yaklaşmıştır.

Tüm bu veriler ışığında son tüketiciye yeni cihaz tedarik edeceğinde HD alıcıları satın almasını tavsiye ediyoruz. Çünkü HD uydu alıcıları, HD’nin yanı sıra SD altyapılı tüm yayınları izletebilmektedir. Bu da son tüketici için uzun vadede ekonomik kazanç sağlayacak bir tercihtir. HD uydu alıcıları (AV çıkışına sahipse) bir ara kablo vasıtasıyla eski tip tüplü televizyonlar ile de çalışabilmektedir. Bir SD uydu alıcısı alındığında; HD yayınlar izlenemeyeceği ve artık her kanalın SD yayını kalmadığı ve kalmayacağı için, eksik sayıda kanala erişim durumu oluşacaktır. Ama en nihayetinde, SD ya da HD uydu alıcı satın alma tercihi tüketiciye aittir.

SD cihaz tercih edenler halen SD yayın yapan kanalları izlemeye devam edecekler. Kanallar, SD (MPEG-2) tekniği ile yayın yapmayı sürdürdükleri (MPEG4’e geçmedikleri) sürece yayınların kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kanallar kullandıkları yayın teknolojilerini kendileri tercih etmektedir, ilgili kanallar için de MPEG-4 SD veya HD’ye geçiş için bir zorlama söz konusu değildir.

Sektöre ve kamuoyuna saygıyla duyurulur…